Windykacja bankowa. Co to jest? Jak przebiega?

windykacja

Pożyczki i kredyty są na wyciągnięcie ręki. Dzisiaj można wziąć je bez problemów – także za pośrednictwem internetu. Łatwa dostępność pieniędzy ma jednak swoje minusy, ponieważ sprzyja nadmiernemu zadłużaniu, a to może prowadzić do rozpoczęcia procedury windykacji bankowej. Na czym dokładnie polega windykacja prowadzona przez bank?

Windykacją nazywa się działania, których głównym celem jest odzyskanie długu. Prowadzone są one zarówno wobec osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy posiadają niespłacone zadłużenie.

Jednym z rodzajów windykacji jest windykacja bankowa, która, jak sama nazwa wskazuje, realizowana jest przez bank. Czym dokładnie jest taka windykacja? Kiedy jest ona prowadzona? Jak przebiega?

Windykacja bankowa – co to jest?

Banki posiadają pełną gamę możliwości odzyskiwania długów. Mogą między innymi zacząć naliczać odsetki, nałożyć na dłużnika kary umowne, wpisać go na listę dłużników i przekazać stosowne wiadomości o zadłużeniu do BIK – Biura Informacji Kredytowej. Dodatkowo, bank może wszcząć własną procedurę windykacyjną.

Windykacją bankową określa się zatem windykację, którą prowadzi bank. Podobnie jak w przypadku innych typów windykacji, celem tych właśnie działań jest odzyskanie niespłaconego długu od dłużnika.

Kiedy bank może prowadzić działania windykacyjne?

Banki prowadzą windykację w stosunku do tych osób, które posiadają niespłacone, inaczej przeterminowane zadłużenia.

Przyczyną windykacji bankowej mogą być:

  • pożyczka gotówkowa
  • pożyczka na raty
  • kredyt samochodowy
  • kredyt hipoteczny, w tym kredyt mieszkaniowy, na budowę domu
  • kredyt obrotowy na koncie dla firm
  • kredyt inwestycyjny dla firm
  • karta kredytowa
  • debet na koncie bankowym

Warto przy tym zaznaczyć, że windykacja bankowa najczęściej rozpoczyna się w przeciągu paru dni po upłynięciu terminu spłaty zadłużenia. Bank posiada stały dostęp do informacji o datach spłaty zadłużeń swoich klientów, dlatego może wtedy błyskawicznie zareagować przy pojawieniu się nawet najmniejszych opóźnień.

Jak przebiega windykacja bankowa?

Każdy bank posiada inne warunki, na których rozpoczyna windykację w stosunku do swoich klientów. Poniżej prezentujemy procedurę, z którą najczęściej mogą spotkać się klienci banków.

1. Prewindykacja

To działania polegające na przypomnieniu dłużnikowi o jego zaległościach. Zdarza się bowiem, że brak spłaty może być po prostu wynikiem zapominalstwa, dlatego dłużnik od razu po otrzymaniu informacji spłaca swoje zadłużenie.

Najczęściej prewindykacja odbywa się w formie informacji przekazanej w formie SMS, rozmowy telefonicznej, wiadomości e-mail.

2. Windykacja listowna

Jeżeli dłużnik nie ureguluje swojego zadłużenia pomimo otrzymania informacji o jego przeterminowaniu, bank przesyła odpowiednią wiadomość listownie.

W liście można poczytać o powstałym długu, a także o konsekwencjach braku jego spłaty.

3. Windykacja terenowa

Gdy powyższe metody windykacji również nie przyniosą oczekiwanego skutku, w takim przypadku bank może rozpocząć windykację terenową.

Taka windykacja bankowa polega na wizycie przedstawiciela banku u dłużnika – w jego miejscu zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej. Bezpośredni kontakt z windykatorem banku może być dla dłużnika większym impulsem do spłaty pieniędzy.

4. Wypowiedzenie umowy

Gdy dłużnik nadal nie chce współpracować z bankiem, wówczas instytucja ta może wypowiedzieć jego umowę. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, bank musi zachować 30-dniowy termin wypowiedzenia umowy.

Co oznacza wypowiedzenie umowy? W dniu, w którym upływa termin, klient musi oddać instytucji pozostałe zadłużenie w całości. W związku z tym dla dłużnika jest to często bardzo trudna sytuacja, zwłaszcza wtedy, gdy dług opiewa na sporą sumę, na przykład jest o kredyt hipoteczny. Najlepiej zatem nie dopuszczać do tego etapu windykacji i spłacić dług tak szybko, jak to możliwe.